4 Levent / İstanbul
+90 533 525 71 02

YouTube Para Kazanma Hesaplama

Youbox Studio

YouTube Para Kazanma Hesaplama

 • Türkiye’de yaklaşık 1 reklamlık gösterimde ödenen ücret, 0.15 kuruş olduğunu söyleyebiliriz. Yalnız bu rakam reklamdan reklama da değişebiliyor.
 • 50 (reklam izlenmesi)x 0.15 kuruş= 7.5 TL’dir.
 • Yaklaşık olarak her 1000 videoda  %5’de izleyici reklamının 30 saniyeden çok izlendiğini belirtebiliriz. Özetle; her 1000 video içerisinden 50 adet reklam gösterimi sonucunda ücret alabilirsiniz.
 • 1000 gösterimde 7.5 TL kazanç sağlandığı düşünüldüğünde; 1000x 7.5= 7.500 TL
 • 10.000 görüntülenme= 7.5 TL X 10= 75 TL,
 • 20.000 görüntülenme= 7.5 TL X 20= 150 TL,
 • 100.000 görüntüleme= 7.5 TL X100= 750 TL,
 • 1.000.000 görüntüleme= 7.5 TLX 1000= 7.500 TL,
 • Sıraladığımız rakamlar en yakın tahminlerdir. Fakat Google Adsense kazançları yaklaşık olarak belirttiğimiz şekilde hesaplanmaktadır.

  YouTube Kanal Geliri Nasıl Hesaplanır?

  Kanal gelirli hesaplama YouTube

  “YouTube kanal geliri nasıl hesaplanır” doğrultusunda ilk olarak, abone sayısını mutlaka artırmalısınız. YouTube kanalınıza eklemiş olduğunuz her yeni videolar, diğer kullanıcıların öne çıkan videolar kısmında yer alacak. Böylelikle yayınladığınız içerikler çok kısa sürede trendlerde yer alacak.

  YouTube platformunda yer alan videolardan daha çok para kazanabilmek adına, reklam veren kişilere kaliteli videolar oluşturmalısınız. İzleyicinin değerli gördüğü, kaliteli videolar üreterek gelirinizi önemli ölçüde artırabilirsiniz. YouTube kanalından daha çok kazanayım diye hile ya da spam yöntemlerine kesinlikle başvurmayınız. Özellikle platform tarafından elde edilen izlemeler incelenmektedir. Sistem belirttiğimiz hususları tespit ederse kanalınıza ceza verir. Bu ceza, YouTube kanalınızın para kazanmasıyla alakalı sisteminin kapatılmasıyla ilgilidir.

  YouTube’den Para Kazanma

  YouTube’den para kazanma yöntemleri 2’ye ayrılıyor. İlk yöntem; YouTube’in kendi reklamları üzerinden kazanç sağlamaktır. 2. Yöntemse; videolarınız için sponsor sağlamaktır. YouTube kanalınızın abone sayısının; 50 ile 100 bin bandında olması sponsor bulmanızı çok kolaylaştıracak. Genellikle YouTube kanalları gelirlerini, sponsorlar üzerinden sağlıyorlar. YouTube reklam geliri için videoların; sonuna, önüne ve içine reklamlar yerleştirilir. Aynı zamanda öneriler bölümüne de reklamlar yerleştirilebiliyor. YouTube reklamları; tıklanma ve gösterim-izlenme odaklı olarak para kazanmayı sağlıyor. YouTube içerik üreticilerinin para kazanmasını sağlayan reklam modellerini şöyle belirtebiliriz:

  Videodışı Reklam Modeli

  Video önerileri ya da videoların altlarında bulunan kısımlardır. İzleyiciler bahsettiğimiz noktalardaki videolara tıkladıklarında gelir elde ederler. Yalnız videodışı reklamlardan elde edilen gelirlerin çok düşük olduğunu söyleyebiliriz.

  Videoiçi Reklam Modeli

  YouTube reklam geliri hesaplama denildiğinde karşımıza çıkan diğer bir modelse; videoiçi reklam modelleridir. YouTube en fazla bu modeli kullanmaktadır. Bu modelde videoların öncesine, sonrasına ve içine reklamlar koyulur. Videoiçi reklam modellerinde, 5 saniye atlanamaz. Eğer 5 saniye geçtikten sonra izleyici “Geç” butonuna tıklarsa, video sahibi kesinlikle kazanç sağlayamaz.

   

  Yorum yapılmamış

  Yorumunuzu ekleyin