4 Levent / İstanbul
+90 533 525 71 02

Neden Greenbox Kullanılır ?

Youbox Studio

Neden Greenbox Kullanılır ?

Örneğin bir reklam filmi çekeceksiniz ve oyuncularınız film gereği Eyfel kulesinden etrafa bakan bir grup insan olacak. Bu durumda önünüzdeki seçenekler şöyle olabilir. Ya tüm ekip ve ekipmanlarınızla beraber Paris’e gider, çekim için izin almaya uğraşır ve kulede çekim yaparsınız; ki bu çok maliyetli, riskli ve oldukça  zorlu bir çalışma olacaktır.  

Oysa günümüz teknolojisinde ; bunu greenscreen teknolojisini kullanarak pekala yapabilirsiniz.

Böyle bir durumda greenbox kullanırsanız, hem maliyeti düşürmüş, hem çekimin tehlikelerini sıfıra indirmiş hem de zamandan tasarruf etmiş olursunuz. Oyuncularınızı stüdyoda çeker, post-prodüksiyon aşamasında istediğiniz fonu giydirir ve böylece filminiz Eyfel Kulesinde çekilmiş gibi bir izlenim yaratırsınız.

Yani kısacası greenbox yarattığı kendi estetik imkanları dışında hem prodüksiyon maliyetini düşürür, hem zamandan tasarruf ettirir hem de tehlikeli mekanlarda çekim yapmak yerine size stüdyo konforunu sunar. Çekimi imkansız kimi kurgular içinse zaten tek çare greenscreen teknolojisidir.

Greenbox kullanmanın bir diğer avantajı da post-prodüksiyon aşamasında ekleyeceğiniz grafik animasyon ve özel efektler için mükemmel bir ortam ve altyapı sağlıyor olmasıdır. Greenscreen yöntemi ile çekilmiş bir filme grafik animasyon uygulamak çok daha kolaydır ve sonuç çok daha estetik olacaktır.

Bu bağlamda youtube da hazırlanan içeriklerde , tanıtım videolarında, ödev ve tez/ sunum videolarında, eğitim videolarında da bu yöntem youtuberlar ve diğer kullanıcılar  tarafından oldukça yoğun kullanılmaktadır.

İşte tam da burada ; bu hizmetleri kiralama yoluyla alabileceğiniz stüdyolar çoğalmaya başlamıştır. Greenbox/ greenfon stüdyo olarak çalışan bu kiralık stüdyoların bazıları büyük prodüksiyonlara hizmet edebilecek boyutlarda olup; bazıları da Nışantaşı’nda yeni açılan YOUBOX stüdyo gibi , butik ve kişiye özel stüdyo olarak hizmet vermektedirler.